Przedstawiciele Ambasady Bułgarskiej odwiedzają UMCS

03/13/2008 19:07

BG 

Autor: Monika Mroczkowska



Dnia 5 marca na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ambasady Bułgarskiej w Warszawie ze studentami wydziału humanistycznego UMCS. Ambasada reprezentowana była przez Panią Michaelę Todorovą – 2-go Sekretarza Ambasady Bułgarskiej i P. Emila Milanowa – 3-go Sekretarza Ambasady Bułgarskiej. W spotkaniu wzięli również udział profesorowie instytutu słowiańskiego.

 

 
 
 

Imprezę otworzył prof. P.Sotirov, który w swoim krótkim wystąpieniu przywitał gości a następnie wyjaśnił, dlaczego akurat marzec jest tym szczególnym miesiącem dla Bułgarów. Otóż właśnie w marcu skupiają się najważniejsze święta dla narodu bułgarskiego: 1 marzec - święto Baby Marty i 3 marzec- narodowe święto z okazji wyzwolenia Bułgarii z niewoli tureckiej.

Na krótkie przemówienia pozwolili sobie również goście honorowi. P. Todorova zaprosiła studentów do odwiedzenia galerii, znajdującej się w Ambasadzie Bułgarskiej, jak również głęboko zachęcała do podejmowania różnych inicjatyw studenckich, zapewniając, iż „w budynku Ambasady Bułgarskiej zawsze jest miejsce dla studentów”. Ponadto wyraziła chęć współpracy ze studentami, proponując im przekładanie tekstów i pomoc w wydawaniu gotowych prac. Po zdaniu jakie padło z ust 2-giej Sekretarz: „wspólnymi siłami musimy stworzyć dobrą szkołę tłumaczeniową, ponieważ obecnie nie jest ona w dobrej kondycji” możemy być pewni, iż ambasada rzeczywiście w pełni jest otwarta na współpracę.
 

W kolejnym przemówieniu, tym razem P. Milanova, uwaga została skupiona przede wszystkim na systemie nauczania języka bułgarskiego w Polsce. „Mam nadzieję, że wy wszyscy, którzy wybraliście jęz. bułgarski, jesteście zadowoleni z podjętej przez siebie decyzji. Każdy powinien przynajmniej na jakiś czas wyjechać do Bułgarii, gdyż nie jest możliwe uczenie się języka bez obcowania z kulturą danego państwa”. Pan Milanov powiedział również, że dla Nich, jako dla przedstawicieli państwa Bułgarskiego, istotne znaczenie ma fakt, że to właśnie Polska, spośród wszystkich państw UE, może pochwalić się pierwszym miejscem ze względu na liczbę studentów, uczących się języka bułgarskiego.
 

W dalszej części spotkania dwaj studenci historii - Krzysztof Lipko i Jaroslaw Szlązak - odczytali krótki referat, poświęcony tematyce historycznej. Zwrócono w nim uwagę głównie na to, w jaki sposób doszło do ponownego pojawienia się Bułgarii na mapie Europy, z jednoczesnym uwzględnieniem udziału wielkich postaci, takich jak Sofronij Wraczanski, Paisij Chilendarski czy Wasyl Lewski.
 

W programie nie zabrakło również drobnych niespodzianek. Podczas przedstawiania tradycji związanych ze świętem 1-go marca, uczestnikom spotkania rozdane zostały marteniczki, co bez wątpienia było miłym gestem dla przybyłych gości.
 

Dzięki zaprezentowanej przez dr Papuchieva internetowej stronie slawistów, przedstawiciele ambasady mogli się również przekonać o aktywności lubelskich stydentów, jak również i ich opiekunów dydaktycznych. Można na niej znaleźć informacje o kole naukowym bułgarystów, o ważniejszych wydarzeniach kulturalnych, udokumentowanych reportażami studentów, jak również spis książek dostępnych w bibliotece wykładowców.
 

Przedostatni punkt spotkania stanowiła dyskusja otwarta, podczas której studenci mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Studenci pytali między innymi o to, czy istnieje możliwość otrzymania pracy w takiej placówce dyplomatycznej. W odpowiedzi P. Todorova podkreśliła, że istnieją programy, w ramach których można odbyć np. staż, co pozwala na zdobycie wielu pożytecznych umiejętności, gdyż jak stwierdziła: „rzemiosła się nie uczy, a po prostu się je kradnie”.
 

Po zakończeniu oficjalnej części, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na skromny poczęstunek.
 

Zobacz także Fotoreportaż
Back

Search site

© 2008 All rights reserved.